Eğitim


Sınırsız Mavi Eğitimi

Sınırsız Mavi programının içeriğinde temel olarak şu konular ele alınmıştır: 


  • Yeryüzü karalardan ve denizlerden oluşur. Bazı bitkiler, hayvanlar ve insanlar için karalar bazı bitkiler ve hayvanlar için de denizler “yuva”dır. 
  • Denizlerde ve karalarda çok çeşitli canlılar yaşamaktadır.  
  • Karalar ve denizler arasında etkileşim vardır: Karalarda meydana gelen olaylar denizleri ve denizlerde yaşayan canlıları etkiler denizlerde meydana gelen olaylar da karaları ve karalarda yaşayan canlıları etkiler. 
  • İnsanlar denizleri kirleterek öncelikle denizlerde yaşayan canlılara, dolayısıyla da kendilerine zarar vermektedir. 
  • Denizlerin temiz tutulması bütün canlılar için önemlidir. Bunun için herkese sorumluluk düşmektedir. 


Sınıfınıza uygun eğitim kitapçığını bilgisayarınıza indirerek Sınırsız Mavi eğitim programından siz de yararlanabilirsiniz.


---------------------------------------------------------------------------------------

Masmavi Deniz Eğitim Kampı

 

Deniz Eğitim Kampı Nedir?

 

DenizTemiz Derneği/TURMEPA denizlerin korunması yönünde başlattığı eğitim hareketlerinde benimsediği öncelikli adımlarında Üniversiteli gençleri kazanarak, gençlerin gücü ile ilköğretim öğrencilerine ulaşmayı ilke edinmiştir. Böylelikle önümüzdeki dönemde 5 farklı hareketle tüm Türkiye’ye yayılarak geleceğimizin en önemli çevre sorunlarından biri olan denizlerin korunması konusunda ki öncülüğünü sürdürecektir.
Bu amaçla TURMEPA, Seferihisar Belediyesi, İzmir Deniz Ticaret Odası, Ege Yapı, SEKADER ve GençTUR Ortaklığı ile bir DENİZ EĞİTİM YAZ KAMPI projesi oluşturulmuştur. Proje kapsamında 8-10 yaşları arasında 150 ilköğretim öğrencisinin, 18 Temmuz - 11 Ağustos 2012 tarihleri arasında Seferihisar’da 3 hafta boyunca eğitim kampına katılmaları öngörülmüştür. 


Eğitim Kampı’nın gönüllü desteği GENÇTUR vasıtası ile deniz eğitimi verebilecek düzeyde yurtdışından gelen yabancı gönüllüler ile Türkiye’den katılacak gençlerden oluşmaktadır. Kampın geleneksel hale getirilerek her yıl genişleyen bir yapıda tekrarlanması hedeflenmektedir.


Projenin Amacı:


Ülkemizin geleceği çocuklarımıza bugünden denizlerin önemi konusunda farkındalık yaratmak ve kıyıların kirlenmesini önlemek, deniz sevgisini kazandırmak, denizin yaşayan bir sistem, döngü, organizma olduğu konusunda farkındalık yaratmak.


 Seferihisar başta olmak üzere İzmir ve Ege’de, denizlerin korunmasına yönelik geniş halk kitlelerine ulaşacak bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirmek.


 Kamu (Seferihisar Belediyesi), Özel (Sponsorlarımız) ve Sivil Toplum kuruluşlarını (TURMEPA) bir araya getirerek denizlerin korunmasına yönelik ortak bir proje gerçekleştirmek.


 Gençlerin denizlere karşı duyarlı aktif sorumlu yurttaşlar olmasına katkı sağlamak ve bu amaçta eğitim gönüllüsü olmalarına fırsat tanımak.


 Yazılı ve görsel basında yer alacak haberler ile bu tarz Deniz Eğitim Kampları’na ilgi çekmek ve yaygınlaşmasına olanak tanımak.

 

 

Kamp Günlüğü
 

Kamp günlüğünü okumak ve fotoğrafları görmek için tıklayınız!

Neden Seferihisar?İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow Sakin Şehir anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Slow Food hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Küreselleşmenin yarattığı homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birliktir.


Cittaslow Nedir?


Şehirlerin hangi alanlarda önemli ve özel olduklarını düşünmeleri ve bu özelliklerini korumak için strateji geliştirmeleridir. Şehrin dokusunun, renginin, müziğinin ve hikayesinin uyum içinde, şehir sakinlerinin ve ziyaret edenlerin zevk alabilecekleri bir hızda yaşanmasıdır


Bu nedenle

  • Seferihisar’da denizlerin korunmasına yönelik geniş halk kitlelerine ulaşacak bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirmek,

  • Gençlerin denizlere karşı duyarlı aktif sorumlu yurttaşlar olmasına katkı sağlamak ve bu amaçta eğitim gönüllüsü olmalarına fırsat tanımak.


Kamp Programı:

Kamp programını görmek için tıklayınız

 

 

 

 

 
Deniz Dostlarımız:


 

 


 
 Copyright © 2010- Sınırsız Mavi | Tüm Hakları Saklıdır.
Yaşamak için ihtiyaç duduğumuz oksijenin %75’ini denizlerin sağladığını?